دانستنی ها

کدام ظروف را در ماشین ظرفشویی بشوریم و کدام را نه؟

ظروف قابل استفاده در ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی تمیز کردن آشپزخانه را سریعتر و کارآمدتر می کند، اما مهم است که بدانید کدام اقلام بهتر است با دست شسته شوند. در حالی که اکثر ظروف روزمره قابل استفاده در ماشین ظرفشویی هستند، اقلامی مانند چوب، برخی قابلمه‌ها و تابه‌ها، کریستال و چینی و چاقوها می‌توانند در اثر مواد شوینده ماشین ظرفشویی و حرارت زیاد آسیب ببینند. در ادامه بخوانید تا بدانید چه چیزی باعث ایمن شدن ظروف در یک ماشین ظرفشویی می‌شود و لیستی از ظروف قابل استفاده در ماشین ظرفشویی یا ظروف ممنوع در ماشین ظرفشویی را در اختیار داشته باشید.

ظروف قابل استفاده در ماشین ظرفشویی

قابل شستشو در ماشین ظرفشویی به چه معناست؟

کدام ظروف را در ماشین ظرفشویی بشوریم و کدام را نه؟

تعریف استاندارد و علمی برای ظروف قابل استفاده در ماشین ظرفشویی وجود ندارد، اما اتفاق نظر کلی این است که ظروفی که قادر به مقاومت در برابر حرارت بالا، اسپری‌های شستشو و مواد شوینده هستند را می‌توان در ماشین ظرفشویی استفاده کرد. هر تولید کننده ظروف آشپزخانه اقدامات و فرآیند خود را برای تعیین استاندارد خود دارد و اغلب می‎توانید انواع مختلفی از نمادهایی که نشان می‌دهند ظروف قابل استفاده در ماشین ظرفشویی هستند را در قسمت پایین ظروف به صورت چاپ شده یا حک شده ببینید.

آیا می‌توانید چینی را در ماشین ظرفشویی قرار دهید؟

برخی از ظروف چینی و سرامیکی روزمره مانند بشقاب، کاسه، لیوان و ظروف سرو به خوبی در ماشین ظرفشویی دوام می‌آورند. علامت‌هایی که نشان می‌دهد یک ظرف قابل شستشو در ماشین ظرفشویی است را روی ظرف بررسی کنید یا برای روش تمیز کردن پیشنهادی به دستورالعمل‌های سازنده مراجعه کنید. هر ظرف عتیقه، لبه فلزی یا رنگ شده با دست باید به دلیل احتمال شکستگی یا محو شدن رنگ در اثر فشار زیاد آب، سایش ناشی از مواد شوینده و یا دمای بالا با دست شسته شود. در هر صورت اگر لیوان‌های شراب یا ظروف فانتزی خود را قبلاً در ماشین ظرفشویی گذاشته اید و کدر شده اند، ممکن است بتوانید دوباره آنها را شفاف کنید. روش‌هایی برای این کار وجود دارد.

آیا می‌توانید پلاستیک را در ماشین ظرفشویی قرار دهید؟

اقلام پلاستیکی سخت را می‌توان در قفسه بالایی قرار داد (ابتدا علامت قابل شستشو در ماشین ظرفشویی را بررسی کنید)، اما برای پلاستیک نازک یا یک‌بار مصرف خطر ذوب شدن وجود دارد. ظروف اکریلیک و ملامینه نیز باید با دست شسته شوند تا از ترک خوردن و محو شدن رنگ‌ها جلوگیری کنید.

آیا می‌توانید فولاد ضد زنگ را در ماشین ظرفشویی قرار دهید؟

اگر در این باره مطمئن نیستید دستورالعمل‌های سازنده را بررسی کنید، اما اکثر کاسه‌های استیل ضد زنگ، فنجان‌ها، قاشق‌های اندازه گیری، ورقه‌های پخت و سایر موارد را می‌توان در ماشین ظرفشویی قرار داد.

آیا می‌توانید قابلمه‌ها و قابلمه‌های چدنی، نچسب یا مسی را در ماشین ظرفشویی قرار دهید؟

چدن، چدن لعابی، تفلن و اکثر قابلمه‌ها و تابه‌های آلومینیومی را هرگز نباید در ماشین ظرفشویی قرار دهید. فشار زیاد آب، حرارت و مواد شوینده روغن‌های لازم را از چدن پاک می‌کند، پوشش‌های نچسب و لعاب‌های ظروف را از بین می‌برد یا آسیب می‌زند و باعث تغییر رنگ روی آلومینیوم می‌شود. قابلمه‌ها و لیوان‌های مسی نیز باید فقط با دست شسته شوند تا از قر شدگی و تغییر رنگ آنها جلوگیری شود.

آیا می‎توانید لیوان‎های کریستال و جام‌ها را در ماشین ظرفشویی قرار دهید؟

گذاشتن لیوان‌هایی که برای استفاده روزمره در دسترس دارید و جام‌ها در ماشین ظرفشویی بدون مشکل است، اما ظروف شیشه‌ای ظریف، شیشه‌های رنگ‌آمیزی، شیشه شیر و کریستال باید با دست شسته شوند تا از شکستگی، زردی یا ایجاد خط و خش که باعث کدر شدن یا لب‌پر شدن می‌شود، جلوگیری شود.

کدام ظروف را در ماشین ظرفشویی بشوریم و کدام را نه؟

آیا می‌توانید ظروف سنگی را در ماشین ظرفشویی قرار دهید؟

اکثر ظروف  سنگی را می‌توان در ماشین ظرفشویی شست، اما ابتدا دستورالعمل‌های سازنده را بررسی کنید.

آیا می‌توانید ظروف سیلیکونی را در ماشین ظرفشویی قرار دهید؟

ظروف سیلیکونی مانند کفگیر و قاشق و بیشتر ظروف فلزی قابل شستشو در ماشین ظرفشویی هستند. اگر ماشین ظرفشویی شما دارای قفسه سوم است ، می‌توانید آن را برای شست و شو در آنجا بچینید. در مورد ظروف و چاقوها با دسته توخالی احتیاط کنید، زیرا حرارت زیاد می‌تواند باعث ذوب شدن چسب نگهدارنده قطعات در کنار هم شود.

آیا می توانید چاقو را در ماشین ظرفشویی قرار دهید؟

از قرار دادن چاقوهای تیز در ماشین ظرفشویی خودداری کنید. تیغه‌ها ممکن است سوراخ شوند یا کدر شوند و خود چاقو حتی می‌تواند به قفسه‌های ماشین ظرفشویی آسیب برساند. در حقیقت چاقوها جز ظروف ممنوع در ماشین ظرفشویی هستند.

آیا می‌توانید چوب را در ماشین ظرفشویی قرار دهید؟

گرما و رطوبت زیاد داخل ماشین ظرفشویی می‌تواند باعث تورم، تاب برداشتن یا ترک خوردن تخته‌های برش چوبی و دسته‌های چوبی ظروف شود، بنابراین بهتر است آنها را با دست بشویید.

آیا می‌توانید لیوان‌های عایق را در ماشین ظرفشویی قرار دهید؟

اگرچه قرار دادن لیوان‌های مسافرتی و سایر ظروف و درب‌های عایق شده در ماشین ظرفشویی وسوسه انگیز است، اما آب و گرما می‌تواند به مهر و موم و عایق آسیب برساند.

آیا می‌توانید ظروف نقره را در ماشین ظرفشویی قرار دهید؟

اگر از مواد شوینده با اسید سیتریک استفاده نمی‌کنید یا این ظروف را در کنار فولاد ضد زنگ قرار نمی‌دهید، برخی از ظروف نقره و یا با روکش نقره را می‌توان در ماشین ظرفشویی شست، اما معمولاً بهتر است نقره و نقره استرلینگ را با دست بشویید تا از کدر شدن و سایر واکنش‌های شیمیایی جلوگیری شود.

سخن پایانی

برای قرار دان یک ظرف در ماشین ظرفشویی هیچ چیز بهتر از راهنمایی که روی آن حک شده به شما نمی‌گوید که آیا آن ظرف جز ظروف قابل استفاده در ماشین ظرفشویی است یا خیر. در مورد نمادها و نشانه‌هایی که روی ظروف حک شده‌اند بیشتر مطالعه کنید تا با نحوه درست استفاده کردن از آن ظرف آشنا شده و طول عمر ظروف خود را بیشتر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید