راهنمای خرید

ظروف هتلی و رستورانی | خرید و قیمت

ظروف هتلی

چه در حال اداره یک هتل باشید و چه نیاز به افتتاح یک رستوران جدید داشته باشید، خرید ظروف هتلی برای غذاخوری و پذیرایی از مهمان‌ها می‌تواند یک کار چالش برانگیز باشد. شما باید همه چیز را بدانید و در نظر بگیرید از نوع طراحی ظروف غذاخوری مناسب برای هتل یا رستوران گرفته تا انتخاب‌های مختلف از اشکال و اندازه‌های ظروف غذاخوری. هدف این مقاله این است که به شما قبل از خرید ظروف برای هتل یا رستوران‌تان دیدگاه مناسبی جهت خرید هدفمند بدهد. در ادامه به معرفی ظروف هتلی از نظر جنس می‌پردازیم و سپس به انواع ظروفی که باید برای هتل یا رستوران خود تهیه کنید می‌پردازیم.

ظروف هتلی

بررسی انواع جنس ظروف هتلی

هر هتل یا رستوران سبک خاصی برای خودشان دارند. برخی مدرن هستند، برخی ساحلی، برخی تم سخره‌ای را برای خود انتخاب کرده‌اند. اگر یک دیزاینر حرفه‌ای طراحی این هتل یا رستوران‌ها بر عهده داشته باشد، می‌داند که در جزئیات نیز این هتل یا رستوران‌ها باید از همان تم پیروی کنند. به همین خاطر ظروف هتلی متنوعی از نظر جنس در بازار موجود است.

ظروف غذاخوری چینی

ظروف هتلی

ظروف غذاخوری چینی معمولاً سفت، سفید و کمی شفاف هستند. اغلب دارای یک روکش لعاب صاف است که می‌تواند سفید خالص یا طرح‌دار و رنگی باشد. اکثر ظروف غذاخوری سفید برای استفاده در هتل و ظروف غذاخوری رنگی و طرح‌دار برای استفاده در رستوران.

ویژگی‌ها:

 • قوی و بادوام
 • نسبت به ظروف چینی استخوانی مقرون به صرفه‌ترند
 • قابل استفاده در ماشین ظرفشویی، مایکروویو و فر هستند

ظروف غذاخوری چینی استخوانی

ظروف هتلی

وزن سبک، شفاف، لعاب بسیار صاف، نازک، ظریف، از ویژگی‌های بارز چینی استخوانی باکیفیت است. از حداقل 40٪ خاکستر استخوان ساخته شده، و حداقل دو بار در دمای 1320 درجه پخته می‌شود. چینی استخوانی تراکم بالایی دارد، بنابراین ظروف غذاخوری بسیار بادوامی هستند. این ویژگی به آن ظاهری ظریف می‌بخشد و برای استفاده در هتل‌ها و رستوران‌های سطح بالا بسیار مناسب است.

ویژگی‌ها:

 • ظروف غذاخوری گران قیمت مناسب برای هتل‌ها و رستوران‌های مجلل
 • روکش لعاب با کیفیت خوب از ایجاد ترک و خراش در سطح این ظروف محافظت می‌کند
 • قابل استفاده در ماشین ظرفشویی، مایکروویو و فر هستند

 ظروف سنگی

ظروف هتلی

ظروف سنگی با چینی متفاوت است. به دلیل استفاده از خاک رس با ناخالصی، سنگین وزن، مات‌، خاکستری یا قهوه‌ای رنگ است. ظروف هتلی سنگی که با دمای متوسط یا پایین پخته می‌شوند و در برابر خط و خش مقاوم‌اند. معمولا خشن هستند و در هنگام لمس آن احساس زمختی می‌کنید.

ویژگی‌ها:

 • سخت و بادوام
 • معمولا برای ست ظروف غذاخوری سوپرمارکت
 • قابلیت ماکروویو و ماشین ظرفشویی

ظروف ملامینه

ظروف هتلی

ساخته شده از پلاستیک گرما سخت و سبک وزن، به این معنی که این ماده در طول فرآیند گرمایش اولیه شکل و استحکام خود را به دست می‌آورد اما پس از گیرش تحت تأثیر حرارت قرار نمی‌گیرد. ملامین جایگزین خوبی برای چینی است زیرا اساساً نشکن است و در برابر لکه و خراش مقاوم است. ملامینه برای رستوران‌های مقیاس بزرگ‌تر که به دلیل حجم زیاد، امکان شکستن و از بین رفتن ظروف وجود دارد ایده‌آل است. ملامین برای استفاده روزمره در شرایط مختلف عالی است.

انواع ظروف غذاخوری

قبل از خرید ظروف غذاخوری برای هتل یا رستوران، مهم است که از انواع و عملکردهای مختلف ظروف غذاخوری آگاه باشید. در ادامه به بررسی انواع ظروف غذاخوری می‌پردازیم.

 نوع بشقاب

 • بشقاب: نوعی بشقاب بزرگ است که بخش زیادی از غذای افراد در آن سرو می‌شود.
 • بشقاب شام: نوعی بشقاب است که برای غذاهای اصلی استفاده می‌شود. این بشقاب معمولا بعد از سالاد استفاده می‌شود. بشقاب شام پرمصرف‌ترین بشقاب در کل وعده غذایی است و قطر متوسط آن بین 25 تا 30 سانتی متر است.
 • بشقاب دسر: معمولاً در غذاخوری‌های رسمی و غیررسمی استفاده می‌شود. عملکرد بشقاب دسر متنوع است. می‌توان از آن برای سالاد، پاستا و دسر استفاده کرد. بسیاری ترجیح می‌دهند از این بشقاب برای ناهار و شام استفاده کنند. قطر صفحه این بشقاب بین 20-25 سانتی متر است.
 • بشقاب پیش غذا: نوعی بشقاب با اندازه‌های مختلف است. قطر آن از 17 سانتی‌متر شروع می شود. این بشقاب تقریباً شبیه بشقاب نان و کره است، فقط کمی بزرگتر از آن است.
 • بشقاب نان و کره: بشقاب B&B مخفف نان و کره است. برای ریختن نان و کره استفاده می‌شود. به این آن بشقاب کوارتار یا بشقاب جانبی نیز گفته می‌شود زیرا معمولاً در کنار چنگال قرار می‌گیرد. قطر بین 15-18 سانتی‌متر است.
 • نعلبکی: نوعی بشقاب کوچک با تورفتگی که برای زیر یک فنجان استفاده می‌شود، معمولاً برای سرو و زیر فنجان‌های قهوه مانند اسپرسو، آمریکایینو، لاته، کاپوچینو، موکا قرار می‌گیرد. قطر آن بین 12-16 سانتی‌متر است.

انواع کاسه

 • کاسه سوپ: کاسه سوپ شکلی متفاوت از انواع دیگر ظرف‌ها دارد، زیرا کاسه برای حاوی غذاهای آبکی مانند سوپ استفاده می‌شود. شکل بشقاب مانند کلاه گاوچرانی است اما عملکرد اصلی آن به عنوان ظرف سوپ مانند یک کاسه است. قطر آن بین 18-24 سانتی‌متر است.
 • کاسه سالاد: این بشقاب معمولا برای سرو سالاد استفاده می‌شود. اشکال مختلفی وجود دارد که می‌توان از آنها به عنوان کاسه سالاد استفاده کرد. معمولی گرد با ارتفاع عمق حدود 8 سانتی متر است. قطر آن بین 15-28 سانتی‌متر است.

اهمیت انتخاب ظروف هتلی مناسب

تجربه غذا خوردن را نمی‌توان در زندگی روزمره نادیده گرفت. ما باید با انتخاب ظروف غذاخوری مناسب آن را خاص کنیم.

چه بخواهیم و چه نخواهیم باید بپذیریم که وقتی پشت میز ناهارخوری هتل یا رستوران می‌نشینیم اولین چیزی که توجه ما را به خود جلب می‌کند سبک و نحوه انتخاب ظروف آن هتل یا رستوران است.

مهم نیست که غذا چقدر خوشمزه باشد، اگر غذا در یک بشقاب غیرجذاب سرو شود، افراد هنگام غذا خوردن احساس اشتها نمی‌کنند. از ظروف غذاخوری با کیفیت، بادوام، منحصر به فرد و شیک مانند ظروف هتلی چینی سفید، ظروف چینی استخوانی شفاف در اندازه‌ها، شکل‌ها، رنگ‌ها و تم‌های مختلف استفاده کنید.

ظروف غذاخوری مناسب با تکمیل هر دو جنبه بصری خوب و تم کلی شام، به ایجاد اشتها برای مهمانان شما کمک می‌کند. اگر از یک انتخاب نادرست برای ظروف غذاخوری استفاده کنید امکان ایجاد عدم رضایت مشتری برای کسب و کار شما وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید