دانستنی ها

با اصلی‌ترین راه از بین بردن بوی بد ظروف چوبی آشنا شوید

از بین بردن بوی بد ظروف چوبی

همه ما ناچار به استفاده از برخی ظروف چوبی هستیم. برخی از ما هم علاقه خاصی به استفاده از این ظروف داریم. ظروف چوبی مثل تخته گوشت ویا قاشق‌های چوبی در هر خانه‌ای پیدا می‌شود. چالشی که اکثر ما با آن دست به گریبان هستیم این است که بعد از گذشت مدتی از استفاده از این ظروف چوبی، دچار بوی بدی خواهند شد. در این مقاله قصد داریم که با علت ایجاد این بوی بد و نحوه از بین بردن بوی بد ظروف چوبی آشنا شویم.

دلیل اینکه ظروف چوبی دچار بوی بد می‌شوند چیست؟

چوب به دلیل ماهیت ذاتیش دارای خلل و فرج است که باعث گیر افتادن گرد و غبار یا مواد در درون آن می‌شود. اگر سطوح ظروف چوبی به خوبی پرداخت نشوند و یا پس از پرداخت دچار ضربه شوند، امکان دارد مواد غذایی در درون آن گیر کرده و باعث بروز قارچ و ایجاد بوی بد در ظروف چوبی گردد. با نگهداری درست از ظروف چوبی می‌توانیم بوی بد ایجاد شده را از بین ببریم.

نحوه تمیز کردن ظروف چوبی:

قبل از اینکه به بررسی نحوه از بین بردن بوی بد ظروف چوبی بپردازیم، بهتر است یاد بگیریم که چگونه ظروف چوبی را باید تمیز کنیم تا از ایجاد بوی بد در آنها جلوگیری کنیم.

به نظر می رسد بسیاری از مردم فکر می‌کنند که فقط شستن ظروف چوبی برای “تمیز کردن” آنها کافی است… اما باید بدانید که واقعا یک شست‌وشوی عادی برای ظروف جلوگیری از رشد قارچ‌ها در این ظروف کافی نیست.

سینک خود را مقداری آب گرم و صابون پر کنید و با استفاده از یک پارچه تمیز یا یک اسکاچ نرم، درون و بیرون ظرف چوبی را به خوبی تمیز کنید.

سپس ظرف را به خوبی آبکشی کنید و آن را به صورت عمودی (نه صاف) در قفسه خشک کن قرار دهید تا کاملاً خشک شود. انجام این کار به ظرف چوبی شما اجازه می‌دهد تا به درستی خشک شود و از رشد باکتری‌ها به دلیل تخلیه نشدن آب از شکاف‌ها جلوگیری می‌کند.

نحوه از بین بردن بوی بد ظروف چوبی

اگر همانطور که در بالا پیشنهاد کردیم، ظروف چوبی خود را به طور کامل تمیز کردید، و هنوز هم بوی بسیار بدی می‌دهد، وقت آن رسیده است که روش‌های جدید‌تری را برای از بین بردن بوی بد آنها استفاده کنید.

قطعا شما هم می‌دانید که در دنیای امروز بیش از یک راه درست برای انجام کارها وجود دارد. ما در ادامه چند روش مختلف را برای از بین بردن بوی بد ظروف چوبی به شما پیشنهاد می‌دهیم. به این ترتیب، می‌توانید همه گزینه‌های مختلف را مرور کنید و هر کدام را که برای شما و موقعیت شخصی شما مناسب است انتخاب کنید.

روش‌های رفع بو:

استفاده از لیمو ترش ونمک

روش اول، در سراسر اینترنت وجود دارد. اگر در مورد استفاده از مقداری نمک و لیموترش یا لیمو نشنیده باشید، تعجب برانگیز است… شما اساساً باید مرکبات انتخابی خود را از وسط نصف ‌کنید… مقداری نمک روی ظرف چوبی بریزید. و لیمو را به صورت دایره‌ای از قسمت مرطوب میوه روی نمک بچرخانید.

اگر این مسیر را استفاده می‌کنید، پیشنهاد می‌کنم دقت کنید که نقطه‌ای را نیاندازید. سپس بگذارید آبلیمو روی ظرف خشک شود (اگرظرف را زیر نورخورشید بگذارید بهتر است). بعد از گذشت مدتی و خشک شدن ظرف می‌توانید آن را آبکشی کرده و در جای خود قرار دهید.

استفاده از جوش شیرین

روش بعدی برای از بین بردن بوی بد ظروف چوبی این است که سعی کنید از جوش شیرین، آب و یک پارچه استفاده کنید، می‌توانید یک خمیر درست کنید، و سطح ظرف چوبی خود را نرم بشویید.

جوش شیرین یک خوشبوکننده طبیعی است، بنابراین به نظر می‌رسد که این روش به خوبی کار می‌کند … با این حال، اگر بوی ظرف شما بیشتر از حد معمول است، می‌توانید چند قطره اسانس لیمو/لیمو/پرتقال/یا گریپ فروت را به خمیر جوش شیرین خود اضافه کنید. بعد از آن اجازه دهید تا ظرف شما خشک شود و سپس مثل همیشه آن را بشویید.

استفاده از سرکه سفید

اگر می‌خواهید از سرکه سفید معمولی (یکی دیگر از روش‌های غیر سمی و طبیعی برای خوشبو کردن) استفاده کنید، می‌توانید پارچه‌ای را به سرکه سفید آغشته کنید، آن را روی ظرف چوبی خود بگذارید و اجازه دهید پارچه آغشته به سرکه مستقیما روی ظرف چوبی قرار گیرد. می‌توانید مقداری سرکه سفید را (اصلا رقیقش نکنید) را در یک بطری اسپری بریزید و روی ظرف چوبی خود کاملاً اسپری کنید … بگذارید چند دقیقه بماند. در هر صورت، اجازه دهید ظرف چوبی‌تان کمی خیس بخورد و سپس خوب با آب بشویید، آن را روی قفسه خشک کن خود قرار دهید (ایستاده) و قبل از استفاده اجازه دهید کاملا خشک شود.

در هر حال استفاده از خمیر چوش شیرین به اضافه کمی اسانس خوشبو کننده روشی است که علاوه بر از بین بردن بوی بد ظروف چوبی، آنها را خوشبو می‌کند.

چگونه از بوهای آتی در ظروف چوبی جلوگیری کنیم:

راز جلوگیری از بوی بد ظروف چوبی این است که بدانید چگونه باید از سطح چوب ظروف خود مراقبت کنید. مواد غذایی در شکاف‌ها وترک‌های ایجاد شده در سطح ظروف چوبی به دام می‌افتند و باعث رشد قارچ و باکتری‌هایی می‌شوند که امکان دارد تنها در زیر میکروسکوپ قالب مشاهده باشند. وجود این باکتری‌ها در ظروفی که در آن غذا میل می‌کنید و یا برای پخت و پز از آن استفاده می‌کنید برای سلامتی شما مضر خواهد بود.

استفاده از روغن‌های مختلف بر سطح ظروفی چوبی، جلوگیری از ضربه خوردن ظروف چوبی به اطراف، برش ندادن مواد روی سطح ظرف و عدم استفاده چاقو به جز تخته چوبی، از جمله راهکارهایی است که می‌توانید برای نگهداری ظروف چوبی از آن استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید